Nadchodzi czas na przeprowadzkę? Zacznij przygotowywać się do niej zawczasu, a przez cały proces przejdziesz sprawnie i bez stresu. Z pomocą przyjdzie Wam nasza gotowa lista rzeczy, o których należy pamiętać podczas przeprowadzki. Zapraszamy do lektury!

Specjalnie dla Was stworzyliśmy listę – plan przeprowadzki oraz najlepsze wskazówki, które pomogą wam dokładnie zaplanować cały proces zmiany miejsca zamieszkania. Listę otwierają rzeczy, które możecie zrobić z dużym wyprzedzeniem – rozpoczynając przygotowania dużo wcześniej, zaoszczędzicie sobie nerwów w związku ze zbliżającym się terminem przeprowadzki.

Przygotowania czas zacząć – 6 tygodni przed przeprowadzką

Pierwszym punktem na Waszej liście powinno być wybranie firmy przeprowadzkowej, oczywiście zachęcamy do kontaktu z przeprowadzki-legnica.pl. Dokonanie rezerwacji kilka tygodni przed planowaną relokacją pozwoli uniknąć problemu związanego z brakiem wolnych terminów.

  • Zmiana szkoły – Często zmiana miejsca zamieszkania wiąże się ze zmianą szkoły Waszych dzieci. Warto wcześniej odwiedzić wybraną szkołę, aby dowiedzieć się jakie dokumenty będą niezbędne do przeniesienia. Kolejnym krokiem jest oczywiście powiadomienie obecnej wychowawczyni oraz administracji szkoły o planowanej zmianie miejsca zamieszkania – z pewnością pomogą w całym procesie.
  • Lista rzeczy do zrobienia – Ważnym elementem przygotowań do przeprowadzki jest założenie specjalnego arkusza w Excelu, zakup notatnika lub stworzenie dokumentu na telefonie komórkowym. Będziecie umieszczać w nim najważniejsze informacje o przeprowadzce – np. W którym kartonie co jest spakowane lub co należy jeszcze zrobić przed i w czasie trwania zmiany miejsca zamieszkania.

5 tygodni przed przeprowadzką – Czas na inwentaryzację

Termin pakowania zbliża się nieuchronnie – dlatego też warto wcześniej spisać sobie cały Wasz dobytek w listę – będzie to Wasza inwentaryzacja, która później pozwoli na dokładnie rozpisanie, w co zapakować, w jakiej kolejności przewieźć i rozpakować. Jest to również odpowiedni czas na uporządkowanie stosów dokumentów. Oczywiście w trakcie takiej inwentaryzacji warto zacząć segregację, polegającą na wyrzuceniu zniszczonych i nienadających się do dalszego użytku rzeczy (agd, rtv, meble).

Pomyśl o sprawach administracyjnych – zgłoszenie nowego adresu do odpowiednich urzędów z pewnością jest dobrym pomysłem, jeśli chcesz uniknąć przykrych niespodzianek w postaci nieodebranych pism lub zawiadomień.

4 tygodnie przed przeprowadzką – Mini segregacja

Zacznij segregację szaf – wyznacz miejsce na 3 rodzaje ubrań. Pierwszym z nich niech będą rzeczy dobre, które nosicie. Drugie miejsce zajmą ubrania dobre, ale już nie noszone – idealnie nadadzą się do oddania. W ostatnim wyznaczonym miejscu umieść rzeczy zniszczone, które wyrzucisz po skończonej segregacji.
Przy okazji tego etapu, możecie już teraz spakować ubrania z poprzedniej pory roku w szczelne worki lub kartony – oznacz je koniecznie etykietą lub podpisz oraz zapisz na swojej liście, że zostały spakowane.

3 tygodnie przed przeprowadzką

Zrób przegląd listy z domowej inwentaryzacji – zaznacz te rzeczy, których nie zamierzasz zabierać. Następnie zrób zdjęcia tych przedmiotów i wystaw na popularne serwisy z drobną sprzedażą. Uzyskane w ten sposób pieniądze przeznaczysz na pokrycie kosztów związanych z usługą przeprowadzki. Pamiętaj, aby ustalać cenę adekwatną lub nawet poniżej wartości sprzedawanego przedmiotu – lepiej jest sprzedać, niż później martwić się o dodatkowy transport lub miejsce do przechowywania.

  • Jeśli macie ubezpieczenie domu lub mieszkania, sprawdź jakie kroki należy podjąć po zmianie adresu.
  • Skontaktuj się z lekarzem, jeśli cierpisz na chorobę, która wymaga ciągłego przyjmowania leków. Warto znaleźć aptekę w pobliżu nowego adresu i sprawdzić, czy lek będzie w niej dostępny.
  • Zrób listę ze wszystkimi potrzebnymi materiałami do przeprowadzki, w tym pudełka, taśmy, specjalne pudełka na szkło itp.
  • Anuluj wszelkie prenumeraty czasopism i gazet, jak również abonamentów na internet lub telewizję cyfrową, z których możesz korzystać. Ewentualnie przekieruj wszystkie usługi na nowy adres.

2 tygodnie do przeprowadzki –  Pakowanie czas zacząć

Od tej pory wszystko potoczy się błyskawicznie. Czas zacząć pakowanie na serio. Szukaj przedmiotów, których rzadko używasz i pozbądź się ich. Następnie zacznij pakowanie rzeczy pochowanych w meblach – zaczynając od tych najrzadziej używanych. Sukcesywne pakowanie jest dużo lepsze niż na ostatnią chwilę. Podpisuj koniecznie kartony!

Ostatni tydzień – finalne pakowanie

Zacznij demontaż i zabezpieczenie opróżnionych mebli. Staraj się zostawić tylko najpotrzebniejsze przedmioty umożliwiające funkcjonowanie przez ostatni tydzień. Spakujcie kilka wygodnych ubrań do przeprowadzki. Sprawdźcie prognozę pogody na przeprowadzkę – ubierzcie się adekwatnie. Włóżcie wszystkie swoje najważniejsze dokumenty do osobnej teczki. Oddaj wszystkie swoje rośliny, jeśli nie możesz ich zabrać ze sobą. Tak jak wspominaliśmy wcześniej – podpisuj spakowane kartony zgodnie z pomieszczeniem, do którego przynależą.

Jeśli widzisz w ostatni dzień przed przeprowadzką puste meble, podpisane kartony gotowe na wyniesienie – oznacza to, że wykonaliście kawał dobrej roboty! Teraz wystarczy spakować rzeczy na pakę samochodu naszej firmy przeprowadzkowej i zacząć rozpakowywanie w miejscu docelowym!

Mamy nadzieję, że ten krótki przewodnik po przeprowadzkach pomoże Wam w jej organizacji. Z pewnością trzymanie się planu i pakowanie z wyprzedzeniem sprawi, że będziecie spokojniejsi w dniu przeprowadzki!